Istnieje zamknięta lista rzeczy, które wchodzą w skład majątku osobistego małżonka i nie podlegają podziałowi majątku po rozwodzie lub w trakcie małżeństwa, ale po ustanowieniu rozdzielności majątkowej. Zawarta jest ona w przepisie art. 33 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Jest to uregulowanie pełne, co oznacza, iż tylko i wyłącznie przedmioty wymienione na poniższej liście, należą do majątku osobistego. Nie ma od tego odstępstw w prawie.
W postanowieniu z dnia 27 listopada 2020 roku (sygn. akt I CSK 774/18) Sąd Najwyższy orzekł, iż artykuł 33 k.r.o. wyraża regułę numerus clausus składników majątków osobistych małżonków. Wynika z niej, że do tych majątków mogą przynależeć jedynie te przedmioty, które zostały wyraźnie wymienione w tym artykule. Pozostałe składniki majątkowe wchodzą w skład majątku wspólnego (art. 31 k.r.o.), a wszelkie wątpliwości dotyczące przynależności danego przedmiotu do majątku wspólnego albo majątków osobistych należy rozstrzygać na korzyść majątku wspólnego.
Co wchodzi w skład majątku osobistego?
Art. 33 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wymienia listę przedmiotów, które należą do majątku osobistego małżonka. Są to:
- przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej,
- przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił,
- prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom,
- przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków,
- prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie,
- przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę; nie dotyczy to jednak renty należnej poszkodowanemu małżonkowi z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej albo z powodu zwiększenia się jego potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość,
- wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej jednego z małżonków,
- przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków,
- prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy,
- przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.
Wszystkie inne przedmioty w sądach w sprawach o podział majątku traktowane są tak, jakby należały do majątku wspólnego. Analogicznie rzecz się ma, gdy majątek jest dzielony np. w ramach umowy notarialnej.
Dobrym przykładem może być tutaj przysłowiowy samochód. Jeżeli został nabyty przed ślubem, należy tylko i wyłącznie do majątku osobistego małżonka. Jeżeli jednak samochód został nabyty na kredyt, to już raty spłacane w trakcie trwania małżeństwa przy podziale majątku będą podlegały spłacie przy podziale majątku (wynika to z faktu, iż w trakcie trwania małżeństwa, raty za samochód spłacane były już z majątku wspólnego i podlegają rozliczeniu na wniosek małżonka). Odmiennie rzecz może się mieć z umową leasingu – w takiej sytuacji samo nabycie na własność następuje po spłacie rat leasingowych!
Adwokat do podziału majątku
Jeżeli potrzebujesz wsparcia adwokata do podziału majątku, skontaktuj się ze mną, aby uzyskać szybką pomoc prawną. Prowadzę sprawy klientów w Krakowie, w Wieliczce, Myślenicach, Nowym Targu, Nowym Sączu, Zakopanem, Chrzanowie, Katowicach, Chorzowie, Gliwicach, Rybniku (generalnie cały Śląsk), czy nawet w Warszawie, również mogę Cię reprezentować. Jako adwokat zdaję sobie sprawę z tego, że sprawa z Twoim udziałem może się odbywać na terenie całej Polski. Mogę Ci zapewnić stosowną pomoc.
Pamiętaj, że czasem nie jest konieczne rozstrzyganie sprawy podziałowej przez Sąd! Nie oznacza to jednak, że nie będziesz potrzebować fachowej pomocy. Na przykład notariusz nie może doradzać żadnej ze stron – ujmie w ramy umowy informacje, które otrzyma od obu stron. Tym samym trzeba samemu zadbać o właściwe ustalenie składu majątku i określenie zasad jego podziału! Pamiętaj, że zawarcie umowy tworzy właściwie takie stan jak wydanie postanowienia przez sąd! Innymi słowy, błędów popełnionych na etapie jej zawierania zwykle nie sposób „odkręcić”! Lepiej zapobiegać niż leczyć!